https://www.facebook.com/permalink.php?id=103175798000334&story_fbid=103185291332718

 

Uwaga na zmianę godzin funkcjonowania

Kancelarii Parafialnej

 

Kancelaria Parafialna jest czynna:

w poniedziałki  w godzinach 19:00 – 20:00.

w środy  w godzinach 19:00 – 20:00

w soboty w godzinach 8:00 – 9:00

/ z wyjątkiem I i II soboty miesiąca /

Godziny otwarcia Kancelarii Parafialnej mogą ulec zmianie.
Proszę sprawdzać na bieżąco w ogłoszeniach parafialnych.

 

   Serdecznie zapraszamy chłopców, którzy chcieliby z radością służyć Bogu przy ołtarzu do zostania ministrantem.

Po dowolnej Mszy Świętej można zgłosić swoją kandydaturę w zakrystii.

Serdecznie zapraszamy.

 

Ogłoszenia  duszpasterskie – I  Niedziela  Adwentu

27.11. 2022 roku

 

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy w Kościele święty czas Adwentu.

 

 1. Msze Roratnie z udziałem dorosłych, dzieci i młodzieży codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 17:30. Zapraszamy z lampionami. Dzieci prosimy o składanie w koszyczku dobrych uczynków w postaci serduszek z których będą losowane trzy figurki.  Z jednej strony tego serduszka dzieci wpisują swoje imię, nazwisko, klasę, a z drugiej dobry uczynek, który danego dnia wypełnią.

 

 1. Spotkanie Akcji Katolickiej działającej przy naszej parafii dziś w niedzielę 27 listopada po Mszy o g. 15:00.

 

 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Spowiedź jak zawsze przed Mszami Świętymi, a dodatkowo w piątek od g. 16:30 do g. 17:25. Nabożeństwo pierwszopiątkowe po Mszy o g. 18:30.

 

 1. Odwiedziny chorych w domach z Gorzyc Wielkich i Radziwiłłowa w sobotę 3 grudnia od g. 8:00. Można zgłaszać dodatkowych chorych. Będą to już odwiedziny chorych przed Świętami. Ze względu na większą ilość chorych czas przyjazdu księdza może ulec zmianie.

 

 1. Różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi oraz wymiana Tajemnic Różańcowych dla Wspólnoty Żywego Różańca i Różańca Rodziców w sobotę 3 grudnia o g. 17:45.

 

 1. Jak co roku Zespół „Emmanuel” pragnie przeprowadzić zbiórkę do puszek w niedzielę 4 grudnia po każdej Mszy Świętej aby podzielić się dobrem i radością z dziećmi i seniorami oraz wesprzeć Ukrainę. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w tą szlachetną akcję.

 

 1. Poświęcone opłatki wigilijne można nabywać po Mszach Świętych w kruchcie kościoła. Całkowity dochód z opłatków, jak zawsze przeznaczony będzie na prace remontowe przy naszej parafii.

 

 1. Świece „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” w cenie 12,-zł są do nabycia w kruchcie kościoła. Dla wszystkich Ofiarodawców serdeczne Bóg zapłać. Przy tej okazji dziękujemy Akcji Katolickiej za pomoc w dystrybucji opłatków i świec.

 

 1. Dziękujemy Rodzinie z naszej Parafii za ofiarowany nowy obrus do ołtarza Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Założymy go na Święta. Bóg zapłać. Dziękujemy za ofiarowany wieniec adwentowy wraz ze świecami. Bóg zapłać.

W minionym tygodniu zakupiliśmy na potrzeby parafii traktorek ogrodowy, który będzie używany do koszenia trawy, której mamy coraz więcej do koszenia, a także w razie potrzeby do odgarniania śniegu.  Dziękujemy za ofiary indywidualne złożone w minionym tygodniu na potrzeby remontowe naszej parafii:  50,-;  2 x 100,-; 1.000-zł.  Bóg zapłać.

 

 1. W ostatnim tygodniu z naszej parafii Bóg powołał do wieczności:
  śp. + Marię Nyklewicz z Topoli Małej, + Jana Maślaka z Lamek: jego pogrzeb odbędzie się poza naszą parafią. Wieczny odpoczynek…

 

 • Prasa katolicka. Miesięcznik „Różaniec”
 • Cały czas polecamy Kalendarze Diecezjalne. Cena wywoławcza za kalendarz to 6,-zł. Kalendarz jak zawsze jest cegiełką na Seminarium naszej diecezji.

 

                                                                                                    Ks. Jacek Bochniak

                                                                                                                 Proboszcz

 

Remonty dokonane w 2016r.

 

 1. W kościele:
  • na początku stycznia 2016 oddano do użytku gruntownie odnowioną kaplicę pogrzebową,
  • odnowiono wejście do zakrystii, wyszpahlowano ściany, ułożono na ścianie płytki, wykonano nową półkę na, którą zawisł odnowiony trybularz,
  • położono nowe parapety wewnętrzne w kościele w 9 oknach,
  • po remoncie balkonu z 2015r można było przystąpić do remontu pomieszczeń na sztandary. Wykonano nowy sufit, nowe tynki na ścianach, pomieszczenie pomalowano, założono nową podłogę z płytek, wykonano nowe uchwyty na sztandary,
  • wykończono nowe pomieszczenie przy kruchcie kościoła; wykonano nowe sufity, tynki, podłogę z płytek, zamontowano nowe wieszaki na szczotki. To pomieszczenie wykorzystywane jest jako pomieszczenie techniczne,
  • na wejściu kościoła ułożono nowy piaskowiec na którym znajdują się nowe tablice pamiątkowe zmarłych proboszczów tej parafii,
  • w wieży ułożono nowe potrzebne kable elektryczne, odnowiono i pomalowano całą klatkę schodową oraz wykonano nową podłogę z płytek,
  • oprócz drzwi wejściowych do kościoła, kaplicy pogrzebowej oraz do zakrystii, które były odnowione w 2015, w minionym roku odnowiono wszystkie pozostałe drzwi zewnętrzne i wewnętrzne kościoła      / 6 pojedynczych drzwi  i 4 podwójnych /.
 2. Remont główny kościoła – I etap:
  • na wieży oraz frontonie kościoła skuto w całości stary tynk, położono nowy, całość wykonanych prac pomalowano,
  • wykonano nowe parapety zewnętrzne na wieży / 15 sztuk /,
  • wypiaskowano i zaimpregnowano cegły stanowiące gzyms na odnowionej części elewacji,
  • zmieniono pokrycie wieży: zdjęto starą cynkową blachę i założono nową dachówkę oraz rynny i część spustów,
  • odnowiono górny metalowy krzyż na wieży,
  • odrestaurowano zabytkowy 11 metrowy rzeźbiony, drewniany krzyż, który w tym roku ma 200 lat, oraz wykonano nad nim nowy daszek,
  • zamontowano w wieży 5 nowych okien od strony południowej,
  • rozpoczęto prace przy pozostałych witrażach, szczególnie tych do których nie było wcześniej dostępu,
  • wykonano izolację pionową części kościoła, która była poddawana remontowi,
  • wykonano kanalizację deszczową wokół kościoła,
  • zamontowano nowe oświetlenie wieży,
 1. Na cmentarzu parafialnym:
  • wykonano nowy chodnik ok. 180m2.
  • pielęgnacyjnie przycięto drzewa, które po ostatnim dość gruntownym obcięciu wypuściły mnóstwo odrostów.

W tym miejscu pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim Osobom i Firmom, które w tych pracach brały udział. Dziękuję za ich rzetelność i fachowość. Dziękuję także wszystkim Parafianom i Darczyńcom naszej parafii, bo to dzięki Waszej ofiarności i oddaniu możemy wszystkie nasze zamierzenia realizować. Co ważne rok 2016 mogliśmy zakończyć bez długów.   Bóg zapłać.

Plany na rok 2017.

 1. Zgodnie z planem w tym roku chcemy poddać remontowi generalnemu cały górny dach kościoła tj. dach nad nawa główną oraz nad prezbiterium. Więźba dachowa jest zasadniczo zdrowa. Po małych korektach więźby, na nowych łatach kładziona będzie nowa dachówka – karpiówka. Oprócz tego będzie wymieniona cała instalacja odgromowa, rynny i spusty oraz odremontowana mała wieżyczka, tzw. sygnaturka.
 1. Będą też przeprowadzone drobne prace przed wejściem do kościoła, aby wizualnie jeszcze bardziej poprawić wygląd naszej świątyni. W tym przewidziana jest także renowacja Krzyża Misyjnego.
 1. Na cmentarzu parafialnym planujemy również odnowić krzyż drewniany oraz poprawić estetykę tego miejsca. Na cmentarzu planujemy także w tym roku wytyczyć nowa kwadrę. Jest to spowodowane sukcesywnym zapełnianiem się cmentarza.
 1. W 2018r przewidujemy dokończenie elewacji zewnętrznej kościoła oraz pozostałe części dachu: tj. dach nad nawą boczną kościoła, kaplicą pogrzebową oraz dach nad zakrystią. W następnych latach planujemy całościowo odnowić chodniki wokół kościoła oraz remont Domu Katolickiego.
 1. Cały czas pozostaje do zrealizowania projekt ogrodu za kościołem. Będziemy ten projekt realizować w miarę naszych możliwości.

Remonty dokonane w 2017r.

 

 1. W kościele oczyszczono pomieszczenie za kaplicą św. Andrzeja Boboli: wywieziono śmieci, wykonano nową instalację elektryczną, pomalowano ściany, założono półki.
 2. Przed kościołem położono nową część chodnika przeszło 60m2.
 3. Przy kościele odnowiono drewniany Krzyż Misyjny.
 4. W prezbiterium wykonano nowe oświetlenie łącznie z nowym oświetleniem przy tabernakulum – prezent od Rodziców dzieci pierwszokomunijnych.
 5. Postawiono nowy płot od kapliczki Matki Bożej wzdłuż ul.
  Ks. Franciszka Robakowskiego do ul. Piaskowej.
 6. Położono nowy dach nad nawą główną i prezbiterium kościoła, odnowiono gruntownie małą wieżyczkę, uruchomiono sygnaturkę, zamontowano płotki przeciwśniegowe, wymieniono rynny oraz instalację odgromową. Łączna powierzchnia wymienionego dachu to ok. 800m2.
 7. Kompleksowo odnowiono 10 kinkietów w nawie głównej kościoła.
 8. Odnowiono figury w kruchcie kościoła.

Na cmentarzu parafialnym

 1. Poprawiono i odnowiono bramę cmentarną.
 2. Odnowiono drewniany krzyż i pietę oraz poprawiono estetykę tego miejsca.

Przy wielkiej ilości prac dzięki ofiarności Parafian i wielu ludzi dobrej woli Stary Rok kończymy bez długów.   Za to wielkie wsparcie i zaufanie jestem wszystkim ogromnie wdzięczny.  Wszystkie prace wykonywane są solidnie przy bardzo dobrych materiałach, tak by nie trzeba było w najbliższym czasie wracać do wykonanych już prac.

Plany na rok 2018.

 

 1. Dokończenie wymiany tynku zewnętrznego na kościele oraz wymiana pozostałej części dachu.
 2. Przy okazji remontu dachu zakrystii powstał pomysł wybudowania salki nad zakrystią. Strop nad zakrystią i tak jest do wymiany, podobnie dach nad zakrystią. Wydaje się więc, że jest to jedyny moment by dokonać takiej rozbudowy. Salka przy kościele jest bardzo potrzebna. Poza tym jak dobrze się przyjrzymy to wybudowanie tej salki nad zakrystią i nowy skośny dach z dachówki w znaczący sposób poprawi wizerunek kościoła. Rozbudowując salkę chcemy jednocześnie wybudować toaletę ogólnego dostępu w czasie trwania nabożeństw na poziomie zakrystii. Trwają rozmowy z Architektem.
 3. Pozostaje do dyskusji kwestia Domu Katolickiego. Na razie pozostanie w takim stanie jakim jest. Remont pochłonąłby ogromne pieniądze, podobnie jak późniejsze utrzymanie sali. Nie ma takiej potrzeby by w promieniu 100 metrów remontować kolejną salę obok Sali Wiejskiej oraz nowej sali przy Gminnej Bibliotece. Jesteśmy otwarci na różnego rodzaju propozycje co do Domu Katolickiego. Padały różnego rodzaju propozycje:  Apteka;  Centrum Rehabilitacji;  Żłobek.

Prace wykonane w 2018 roku.

 1. Wykonano izolację pionową fundamentu kościoła. W miejscach, które tego wymagały zastosowano dodatkową iniekcję gdzie wprowadzono środek osuszający.
 2. Przed probostwem wyrzucono stary płot i postawiono nowy parkan.
 3. Dokończono prace przy kostce brukowej przed budynkiem gospodarczym.
 4. Wymieniono na tzw. ciepłe sześć witraży od strony północnej kościoła. W tych oknach wykonano również nowe parapety z płytek.
 5. Wymieniono dach na nowy nad całą nawą boczną wraz z kaplicą pogrzebową, kaplicą św. Andrzeja Boboli i kaplicą św. Józefa. Łącznie ok. 440m2.
 6. W nawie bocznej wymieniono instalację elektryczną, zdarto lakierową lamperię, poprzez którą ściany wogóle nie oddychały oraz całość wymalowano. Wykonano również przy podłodze nowe cokoliki z płytek.
 7. Kompleksowo odnowiono 14 kinkietów w nawie bocznej i 2 w kaplicy św. Andrzeja Boboli.
 8. Odnowiono również kaplicę św. Józefa i kaplicę św. Andrzeja Boboli.
 9. Odnowiono figurę św. Antoniego znajdującą się w kruchcie kościoła.
 10. Na zewnątrz kościoła skuto tynki i przystąpiono do położenia nowego tynku. Większość tynków jest już położona. Na wiosnę reszta tynku / ściana od strony południowej / zostanie dokończona i całość zostanie pomalowana.

Plany na 2019.

 1. Dokończenie tynkowania i malowania kościoła od zewnątrz.
 2. Witraże w kaplicy św. Józefa i kaplicy św. Andrzeja Boboli zostaną wzmocnione i wycieplone dodatkową szybą.
 3. Po otrzymaniu odpowiednich zezwoleń przystąpimy do rozbudowy zakrystii z toaletami oraz salką nad obecną zakrystią.
 4. Planowany jest również zakup nowego rzutnika. W momencie gdy będą prowadzone prace przy przebudowie zakrystii łącznie z elektryką wtedy zmienimy rzutnik.
 5. W celu dalszych prac przy wyciepleniu kościoła docelowo zostanie także zmienionych pięć wielkich witraży od strony południowej kościoła.

Prace wykonane w 2019.

 

 1. Dokończono zewnętrzne tynkowanie i malowanie kościoła.
 2. Dodatkowo wyczyszczono i zaimpregnowano ceglane gzymsy pod rynnami kościoła oraz wykonano od nowa lub poprawiono cokolik wokół świątyni.
 3. Zamontowano drugą szybę przy 6 witrażach: 2 w kaplicy św. Józefa i 4 w kaplicy św. Andrzeja Boboli.
 4. Wymieniono 5 wielkich witraży od strony południowej kościoła.
 5. Wokół cokolika kościoła wysypano kamień ozdobny.
 6. Wykonano nową ramę do mozaiki św. Andrzeja Boboli oraz miejsce do umieszczenia na stałe relikwii Świętego.
 7. Zakupiono i zamontowano nowy rzutnik multimedialny.
 8. Na probostwie musieliśmy wymienić na nową podbitkę z rynnami. Stara podbitka kruszyła się i bardzo często gnieździły się w niej osy stwarzając realne zagrożenie.
 9. Wykonano przyłącze gazu, który w przyszłości będzie ogrzewał nową zakrystię, toalety i salkę nad zakrystią.

10. Oprócz tego cały czas były prowadzone prace związane z przygotowaniem projektu i innych dokumentów związanych z przebudową zakrystii z toaletami i salką do spotkań nad zakrystią

 

Plany na 2020/2021

Przy gruntownym remoncie zakrystii chcemy ją przebudować i rozszerzyć o dwie toalety i salkę do spotkań nad zakrystią. 

Rok 2022

Budowa nowej zakrystii z toaletami i salką nad zakrystią została ukończona.  Bogu i Ludziom niech będą dzięki za to wielkie dzieło.